Yeni Nesil Gençlik

Bilgi Genel Forumu.
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş
 

 World of Warcraft (WoW)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
goldenfang
Plüton
goldenfang

İsim : Goldenfang
Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 19/08/10
Yaş : 28
Nerden : İzmir

World of Warcraft (WoW) Empty
MesajKonu: World of Warcraft (WoW)   World of Warcraft (WoW) Icon_minitimeCuma Ağus. 20, 2010 3:38 pm

World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılmaktadır), Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. İlk olarak 1994 yılında çıkarı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' Warcraft:Orcs & Humans oyunu ile tanıtı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' Warcraft serisinin 4. oyunudur, ancak bu oyundan önceki oyunlar gerçek zamanlı strateji (RTS) türündedir. Warcraft III: The Frozen Throne oyunundan sonra kaldığı yerden devam eden oyunun konusu, yine önceki oyunlar gibi Azeroth adı verilen sanal gezegende devam etmektedir. World of Warcraft ilk olarak Blizzard Entertainment tarafından 2 Eylül 2001'de duyuruldu ve Warcraft serisinin 10. yılında 23 Kasım 2004'de satışa sunuldu.

Oyunun ilk genişleme paketi olan The Burning Crusade, 16 Ocak 2007'de yayınlandı. Bu genişleme paketi ile Outland oyun dünyasına katılmış oldu. İkinci genişleme paketi Wrath of the Lich King ise 13 Kasım 2008'de yayınlandı. BlizzCon 2009 konferansında ise oyunun üçüncü genişleme paketi Cataclysm duyurulmuştur.

Dünya genelinde yaklaşık 11.5 milyon kullanıcısı ile, World of Warcraft, "en popüler MMORPG oyunu" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş bulunmaktadır. Nisan 2008 tarihi itibariyle, World of Warcraft devasa çevrimiçi oyunlar pazarının yüzde 62'sini elinde bulundurmaktadır.

OYNANIŞ

Karakter oluşturmak

World of Warcraft oyununda MMORPG türündeki diğer oyunlar gibi, oyuncular bir karakter oluşturup, oyun dünyasındaki görevleri tamamlayarak, canavarları öldürerek ya da diğer oyuncularla savaşarak deneyim kazanmak suretiyle seviyelerini artırabilirler. Oyun özel bir üyelik gerektirmektedir ve diğer MMOPRG türündeki bir çok oyun gibi World of Warcraft'ı oynamak için kullanıcı aylık bir ödeme yapmalı ya da ön ödemeli kartları (pre-paid card) kullanmalıdır. Oyunun oynanabilmesi için aktif bir internet bağlantısı şarttır.

Çok fazla kullanıcı olması nedeniyle World of Warcraft, ABD'de, Avrupa Birliği'nde ve Kore'de bulunan farklı oyun sunucuları üzerinde çalışmaktadır. Oyuncunun en başta "realm" adı verilen bu oyun sunucularından birisini seçmesi istenmektedir. Genellikle oyunu oynayan diğer arkadaşların bulunduğu sunucunun seçilmesi tercih edilmektedir. Oyun sunucuları dört kategoriye ayrılmıştır: "PvP" (player versus player) tipi sunucularda karşı birlik oyuncuları başlangıç bölgeleri dışında her an birbirlerine saldırabilir iken, "PvE" (player versus environment) tipi sunucularda ise oyuncular daha çok canavar öldürmeye ve görev yapmaya odaklanmıştır ve oyuncuların birbirlerine saldırabilecekleri alanlar daha azdır. Bu iki tip sunucuların "RP" yani rol yapma sürümleri de mevcuttur. Ayrıca oyun sunucuları dillere göre de sınıflandırılmıştır, kullanıcı oyunun ilk açılışında dilini seçmelidir. Belli bir ücret karşılığında sunucular arasında karakter transferleri ile karakterlerin birliklerinin ve ırklarının değişimi de mümkündür.

Oyun bünyesinde birbirine düşman olan iki birlik bulunmaktadır: Alliance (İttifak) ve Horde (Güruh). Yeni bir karakter oluştururken kullanıcıdan bir birliği seçmesi istenmektedir. Oyuncu bu iki birlikten dilediğinin altındaki bir ırkı seçer (örneğin Alliance için Dwarf ırkı ya da Horde için Troll ırkı). Her bir ırk altında avcı (hunter), rahip (priest) ya da savaşçı (warrior) gibi sınıflar bulunmaktadır ancak bazı ırklar için sınıf kısıtlaması olabilir. Oyuncu seçtiği birlikteki diğer oyuncularla konuşabilir, posta alışverişi yapabilir, grup görevleri yapabilir ve takım (guild) oluşturabilirler. Karşı birlik oyuncuları ise birbirleriyle yalnızca özel komutlarla iletişime geçebilir ve özel bölgelerden ticaret yapabilirler. Örneğin Horde birliğindeki bir kullanıcı sohbet metni yazdığında Alliance birliğindeki oyuncu bunu şifreli bir şekilde görür.

Oyun süreci

Oyun, üç boyutlu bir oyundur ve Warcraft serisine özgü bir grafik stilinde oluşmaktadır. Oyun, Azeroth gezegeninin üç büyük kıtasını ve The Burning Crusade eklentisi ile oyun dünyasına katı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' Outland kıtasını içermektedir. Oyuncular karakterlerini görev tamamlayarak ya da çeşitli aktivitelerle geliştirirler ve belli miktarda deneyim kazanırlar. Deneyim puanları ise karakterin seviyesinin artmasına yol açar. Oyuncular yeni bölgeleri keşfettikçe bölgeler arası ulaşım yolları çeşitlenmektedir. Ayrıca oyunda ırklara özgü şehirler de bulunmaktadır. Bunun yanında karşı birlik oyuncularının birbirlerine saldıramayacakları tarafsız şehirler de mevcuttur.

Karakterler geliştikçe seviyeleri artmakta ve yeni yetenekler kazanmaktadır. Yetenek puanı sistemiyle oyuncu karakterinin özelliklerini istediği şekilde yönlendirebilir. Ayrıca oyun içerisinde madencilik, terzilik, dericilik ya da ilk yardım gibi meslekler de bulunmaktadır ve oyuncu bunlardan dilediğini seçerek geliştirebilir. Oyun bünyesinde yine kullanıcılar tarafından oluşturulabilen ya da dahil olunabilen takımlar (guild) bulunmaktadır. Takım bünyesindeki oyuncular birbirleriyle özel yolla iletişime geçebilirler ve ortak takım bankasını kullanabilirler.

Oyun genellikle görev yapma yapısı üstüne kuruludur. Oyuncudan belli bir görevi tamamlaması istenmektedir. Görev tamamlandığında ise karakter deneyim puanı kazanmaktadır, bunun yanında çoğunlukla özel giysiler ve/veya oyun içi para ödülleri de alınabilmektedir. Görevler alındığında genellikle tanıtıcı bir metin sunulur ve oyun içi hikayenin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bir çok görevler ise birbirini takip eden "zincir görevler"dendir, yani bir görev bitirildiğinde devam görevi alınır. Görevler genellikle belli miktarda canavar öldürmeyi ya da eşya toplamayı, oyun içi yerleri keşfetmeyi ya da özel yerlere gitmeyi, diğer oyun içi oynanamayan karakterlerle (NPC) konuşmayı içerir.

Bazı görevler ise bir oyuncunun tek başına tamamlayamayacağı türde olabilmektedir. Bu durumda birden fazla oyuncu grup oluşturarak bu görevleri tamamlarlar, böylece her bir sınıf belli bir amaçta hizmet eder (örneğin, savaşçı (warrior) sınıfı canavarın dikkatini üzerine çekerken, rahip (priest) sınıfı ise iyileştime görevi yapar). Genellikle bu görevler oyun terminolojisinde "dungeon" adı verilen mekânlarda geçer. Oyunun 3.3 sürüm yaması ile beraber karşılaştırma metodu yardımıyla sunucular arası grup oluşturulabilecek yeni bir zindan sistemi geliştirilmiştir. Karakter öldüğünde en yakın mezarlıkta "hayalet" moduna geçer (Night Elf ırkı için wisp). Ölü karakterler yeteneği olan diğer oyuncular tarafından, oyuncunun karakterin öldüğü yerdeki cesedinin yanına gitmesiyle ya da mezarlıktaki "spirit healer" yardımıyla belli bir ceza uygulanmak koşuluyla diriltilebilir.

Oyunda karakterlerin ulaşabileceği maksimum bir seviye bulunmaktadır ve genellikle her bir genişleme paketi ile bu seviye yükseltilmiştir. Maksimum seviyedeki oyuncular ise oyunda tek başına gidilmesi imkansız olan bölgelere "raid" adı verilen gruplarla toplu bir şekilde giderek "boss" adı verilen yüksek seviyeli canavarları öldürebilirler ve eşsiz eşyaların sahibi olabilirler.

Oyunda bir çok PVP mekanizması da bulunmaktadır. PVP tipindeki sunucularda karşı birlik oyuncuları bazı alanlar dışında her bölgede birbirlerine saldırabilirler. PVE tipi sunucularda ise oyuncu istediği takdirde PVP modunu açabilir. Oyuncular birbirlerini öldürerek deneyim puanına benzer bir şekilde onur puanı kazanır ve bu puanları çok özel eşyaları satın almakta kullanabilirler. Ayrıca "dungeon" bölgelerine benzer şekilde "battleground" adı verilen özel bölgelerde de oyuncular birbirleriyle savaşabilirler. "Arena" adı verilen bölgelerde ise oyuncular 2'şerli, 3'erli ya da 5'erli takım şeklinde karşı birlik takımlarıyla savaşarak arena puanları kazanabilirler.

Ekonomi

Oyun içerisinde özel bir para sistemi bulunmaktadır. Herhangi bir karakter ilk oluşturulduğunda görevler yardımıyla bakır kazanır ve gittikçe zenginleşir. Ayrıca 100 bakır = 1 gümüş ve 100 gümüş = 1 altın sistemi bulunmaktadır. Oyuncular sahip oldukları parayı karakterlerini geliştirmek için daha iyi giysiler ve silahlara harcayabilir.

Ayrıca oyun içerisinde oyuncuların birbirleriyle ticaret yapabilecekleri bir sistem de bulunmaktadır. Herhangi bir oyuncu satmak istediği nesneyi açık artırma evleri (auction houses) yoluyla satabilir. Buralaradan nesne satın almak isteyen oyuncu ise kapalı usül açık artırmaya katılabilir ya da doğrudan son satış fiyatına işlemi tamamlayabilir.

Nesneler

Oyun içerisinde zırhlardan yiyeceklere kadar bir çok tipte nesne (item) bulunmaktadır ve bunlar kalitelerine göre renklendirilmiştir. Bir çok nesne yapı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' görevlerin ödülü olarak, öldürülen canavarlardan ya da yüksek seviyeli oyuncuların topladıkları özel nesneler ve puanlar karşılığında elde edilebilmektedir. Oyun içerisindeki nesnelerin resmi veritabanına WoWArmory adresinden ulaşılabilir.

Poor (Trash) - Düşük Kaliteli Nesne. http://www.wowhead.com/?item=43659

Common (Beyaz) - Sıradan Nesne. http://www.wowhead.com/?item=20983

Uncommon - Yaygın Olmayan Nesne.

Rare - Nadir Bulunan Nesne. http://www.wowhead.com/?item=16608

Epic - Destansı Nesne. http://www.wowhead.com/?item=868

Legendary - Efsanevi Nesne. http://www.wowhead.com/?item=13262

Artifact - Tarihi Eser Nesne. http://www.wowhead.com/?item=18582(Cataclysm ile birlikte bulunması kolaylaşacak.-Arkeoloji-)

Heirloom - Miras,Yadigâr Nesne. http://www.wowhead.com/?item=42947 (Wrath of the Lich King ile beraber)
Heirloom nesneleri oyuncunun ana karakterinin yanında başka karakterlerle oynarken, o karakterin daha hızlı ve kolay şekilde gelişmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Karakterin seviyesine göre özellikleri değişir ve hesaba bağlıdır.Hesap İçinde karakterlere Heirloom itemlar taşınabilir.

Bir çok nesnenin minimum seviye sınırı bulunmaktadır. Karakter seviyesi nesnenin minimum seviyesinden düşük olduğunda o nesne kullanılamaz. Ayrıca bir çok zırh nesnelerinin dayanıklılığı (durability) bulunmaktadır. Bu özellikler nesnenin kullanılmasıyla (örneğin, savaştıkça) düşer. Dayanıklığı kalmayan nesne ile işe yaramaz hale gelir ancak özel NPC'ler tarafından tamir edildiğinde tekrar kullanılabilir. Ayrıca PvP haricindeki ölümlerde giyili zırh nesnelerinin dayanıklığı %10 oranında düşer.

Oyun içerisindeki nesnelerin aşırı ticaretini önlemek için bir sahiplik sistemi (binding) de mevcuttur. Yaygın olmayan ve daha iyi kalitedeki nesnelerin hemen hemen hepsi bu sisteme dahildir. Nesnelerin özelliklerinde hangi türden olduğu da belirtilmektedir. Karaktere bağlanan nesneler Soulbound olarak etiketlenir. Herhangi bir sahiplik ibaresi taşımayan nesnelerin ticareti ve posta yoluyla gönderimi yapılabilir.

Binds when epuipped: Karakter tarafından giyilmediği sürece sahipliği yoktur, ticareti yapılabilir ya da diğer oyunculara posta yoluyla gönderilebilir.

Binds on use: Kullanıldığında karaktere bağ\'\'Aa.. çok ayıp\'\'ır ve o andan sonra ticareti yapılamaz ve posta yoluyla gönderilemez.

Binds when picked up: Genellikle görev ödülleri ya da yüksek seviyeli raid ve dungeon bölgelerinden elde edilen zırh nesneleri bu tiptedir. Alındığı andan itibaren karaktere bağ\'\'Aa.. çok ayıp\'\'ır ve ticareti yapılamaz ve posta yoluyla gönderilemez.

Binds on account: Heirloom tipindeki nesneler bu kategoridedir. Oyuncunun ana karakteri yanında aynı sunucuda ve aynı birlikte başka karakterleri (genellikle alt karakter olarak adlandırılır) de varsa bu nesneler yardımıyla daha kolay ve daha hızlı gelişme sağlayabilir. Bu eşyaların ticareti yapılamaz ancak alt karakterler arasında posta yoluyla takası yapılabilir.
Quest Item: Görevlerin gerektirdiği eşyalardır. Hiç bir şekilde ticareti yapılamaz.

Meslekler

Oyun içerisinde oyuncuların birbirleriyle sosyal etkileşime girebildikleri yararlı meslekler de bulunmaktadır. Bir karakter, birincil tipte olan mesleklerden en fazla iki tanesine sahip olabilirken, ikincil mesleklerde böyle bir sınır yoktur. Üretime dayalı bir çok meslek, toplayıcı mesleklerden elde edilen malzemelerle desteklenir, ayrıca bir çok noktada mesleklerin birbirleriyle etkileşimleri mevcuttur.

Birincil Meslekler

Üretim Meslekleri

Alchemy (Simyacılık): Her oyuncunun kullanabileceği iksirleri hazırlar. Malzemeleri temin etmek için Herbalism (Aktarlık) mesleği ile birlikte alınmalıdır.

Blacksmithing (Demircilik): Plate/Mail tipi zırh giyen ve yakın dövüş yapan sınıfların kullandığı bir meslektir. Malzemeleri temin etmek için Mining (Madencilik) mesleği ile birlikte alınmalıdır.

Enchanting (Efsunculuk): Bir çok zırh nesnesini ve bazı madenleri büyüleyerek özelliklerini artırmakta kullanılır. Malzemelerin çoğu çok bulunmayan ya da daha yüksek kalitedeki eşyaların kırılmasıyla (disenchanting - bu meslekle beraber gelir) elde edilen sihirli tozlardan sağ\'\'Aa.. çok ayıp\'\'ır. Kendinizin ve diğer oyuncuların zırhlarını büyülemektir.

Engineering (Mühendislik): Ürettiği cihazların çok büyük bir bölümü sadece kendi karakterinizin kullanabileceği bir meslektir. Diğer mesleklere nazaran eğlenceli ve karakterinize esneklik kazandıran bir meslektir. Malzemeleri temin etmek için Mining (Madencilik) mesleği ile birlikte alınmalıdır.

Leatherworking (Dericilik): Deri (Leather) giyen sınıflara giysi üreten bir meslektir. Malzemeleri temin etmek için Skinning (Deri Yüzme) mesleği ile birlikte alınmalıdır.

Tailoring (Terzilik): Kumaş (Cloth) zırh giyen sınıflara zırh sağlayan bir meslektir. Malzemelerin büyük bir kısmı öldürülen yaratıklardan elde edilen kumaş parçalarından sağ\'\'Aa.. çok ayıp\'\'ır.

Jewelcrafting (Kuyumculuk): (The Burning Crusade ile beraber) Madenlerden çeşitli değerli taş ve mücevherler üretebileceğiniz bir meslektir. Üretilen taşlar soketli zırh nesnelerine takılabilirler. Malzemeleri temin etmek için Mining (Madencilik) mesleği ile birlikte alınmalıdır.

Inscription (Muskacılık): (Wrath of the Lich King ile beraber) Her sınıfın belli başlı büyülerini/özelliklerini daha güçlü yapmaya yarayan bir meslektir. Malzemeleri temin etmek için Herbalism (Aktarlık) mesleği ile birlikte alınmalıdır.

Toplayıcı Meslekler

Mining (Madencilik): Madenleri toplayıp değerlendirilmesini sağlayan meslek grubudur.

Herbalism (Aktarlık): Doğada yetişen bitkileri toplayabilmeniz için gereklidir.

Skinning (Deri Yüzme): Öldürdüğünüz hayvanların derilerini yüzmenizi sağlayan bir meslektir.

İkincil Meslekler

Cooking (Aşçılık): Yiyecek/içecek üretmenizi sağlayan meslektir. Malzemelerinin çoğu Fishing (Balıkçılık) mesleğinden elde edilir.

First Aid (İlk Yardım): Kumaş parçalarından yarabantları ve zehirlerden panzehir elde edilmesini sağlar.

Riding (Binicilik): Binek hayvanlarının kullanılabilmesi için alınması zorunlu bir meslektir.

Fishing (Balıkçılık)

Archeology (Arkeoloji): (Cataclysm ile beraber) Oyun dünyasındaki kaybolmuş tarihi eserleri ve hazineleri bulmayı sağlayan meslektir.

Irklar

Oyunda bahsi geçen bir çok ırk bulunmaktadır. Ancak bu ırklardan 12 tanesi oynanabilir durumdadır. (Goblin ve Worgen ırkları Cataclysm genişleme paketi ile gelecektir.)

Alliance

Human: Birinci Savaş'ta Orc istilasına karşı koyan insanlar, İkinci Savaş esnasında da Azeroth'u yeniden kurtarmak için dost ırklarla beraber Alliance birliğini oluşturmuştur. Burning Legion saldırısından sonra yıkı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' Lordaeron krallığından sonra Stormwind şehrini yeniden kuran insanlar, Eastern Kingdoms kıtasının güneyinde hakimiyetlerini sürdürmektedir ve Kutsal Işığın yardımıyla Horde ve Burning Legion ile savaşlarına devam etmektedir.

Night Elf: Azeroth'un ilk ırklarından olan Night Elfler (kendi dillerinde Kal'dorei yani Yıldızların Çocukları), Üçüncü Savaşta Burning Legion'a karşı büyük bir savaş vermişlerdir ancak bunun bedeli olarak vatanlarından olmuşlardır. Uzun yıllar boyunca Hyjal Dağları'nda inzivya çekilmiş ırk yeniden uyanmıştır ve Alliance tarafında Azeroth'a barış getirmek için uğraşmaktadır. Night Elflerin karanlık derileri ve uzun kulakları tipik özellikleridir. Doğa ile ilgilenmektedirler ve Druidizm ile uğraşmışlardır. Ayrıca öldüklerinde wisp olarak daha hızlı hareket edebilen tek ırktır.

Dwarf: Titanların çocukları olarak taştan yaratı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' cüceler, uzun yıllar boyunca yeryüzüne çıkmadan Azeroth'u şekillendirmeye uğraşmıştır. Ancak Birinci Savaş sırasında Sonsuzluk Kuyusu'nun yıkılması onları da derinden etkilemiş ve artık yavaş yavaş özelliklerini kaybetmeye ve taştan olan derileri yumuşamaya başlamıştır. Şu an ise Khaz Modan ve Ironforge'da hüküm süren cüceler, insanların yanında Alliance birliğine dahildir. Tarihi eser eşyaları ve hazineleri bulmada gelişmişlerdir.

Gnome: Azeroth'ta bilinen en kısa boylu ırk olan gnomelar buna rağmen mühendislik zekasıyla çok güçlü haldedir. Yakın akrabaları cücelerle sıkı ilişkiler içerisindedirler bu nedenle Alliance birliğinde yer alırlar. Her ne var ki İkinci Savaş esnasında Alliance'a gerekli yardımı yapamamışlardır çünkü onların teknokentleri Gnomeregan derinliklerden gelen yaratıklarla istila edilmiştir ırkın büyük bir kısmı yokolmuş, geriye kalan küçük bir kısmı ise şu an cücelerle aynı kenti paylaşmaktadır.

Draenei: The Burning Crusade genişleme paketi ile tanıtı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' bu ırk, Büyük Yıkım ile parçalanmış Draenor gezegeninin yerlilerinden başkası değillerdir. Kuzey Kalimdor'da bir gün büyük bir patlama olmuştur. Burning Legion istilasından kaçan Exodar gemisi, Azuremyst adalarına çakılmıştır. Alliance birliğinin gücünden etkilenen Draeneilar kendi geleceklerini oluşturmaktadır.

Worgen: Cataclysm genişleme paketi ile gelecek olan bu yeni ırk, kurtadam görüntüsü ile önü çıkmaktadır. İlk olarak Üçüncü Savaşta ortaya çıkan Kurtadamlar, Scourge'u yenmek için uğraşmışlardır ancak nasılsa onların laneti Gilneas şehri insanlarının üzerine çökmüştür. Bunun üzerine Gilneas, Scourge yaygınından kurtulmak için kapılarını kapatmış ve saklanmışlardır. Uzun yıllar kapalı kapılar ardında kalan Kurtadamlar, Alliance tarafından yeniden ortaya çıkacaklardır.

Horde

Orc: Aslen Draenor gezegeninde yaşamaktaydılar. Burning Legion saldırısına sebep olan Kara Geçitin açılmasıyla Azeroth'a gelerek insanlarlara kıyasıya savaşmışlardır. Ancak bir kısmı Burning Legion saldırılarına karşı çıkarak kendi geleceklerini oluşturmuşlardır. Şu anda Thrall tarafından yönetilen Orclar, Doğu Kalimdor'da hayatlarını sürdürmektedir.

Tauren: Azeroth'un ilk ırklarından olan Taurenler, doğanın dengesini korumak için uzun yıllar uğraşmışlardır. Kuvvetli yapılarına rağmen barış içinde yaşayan ırk, Üçüncü Savaş sırasında Orclarla beraber Burning Legion'a karşı saldırmışlardır. Ayrıca Night Elfler ile de ilişki içerisinde olan ırk, Horde tarafında Druidizm ile uğraşan tek ırktır.

Darkspear Troll: Oyun dünyasında bir çok Troll kabilesi bulunmaktadır ancak oynanabilir olan Darkspear Trolleri, Murloc istilalarından kaçarak, Thrall tarafından kurtarılmıştır. Şu an Orclarla aynı şehri, Orgrimmar'ı paylaşan Troller, Horde tarafında hayatlarını sürdürmektedir.

Undead: Lich King'in esaretinden kurtulan bu ırk, şu an eski bir elf olan Slyvanas Windrunner liderliğinde Forsaken birliğini kurmuşlardır ve hem yaşayanlara hem de Scourge'a karşı meydan okumaktadırlar. Şu an Lordaeron'un yıkılmış şehrinin altında yaşayan Undeadler, Horde tarafında Lich King ile savaşmaktadır ancak bu birliğe de bağlılıkları yoktur.

Blood Elf: The Burning Crusade genişleme paketi ile tanıtı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' bu ırk, ölüm şövalyesi Arthas ve onun ordusu Scourge tarafından istila edilmiş olan anavatanları Quel'Thalas'ı koruyarak Scourge'u yenmiş ırktır. Önceden "yüksek elfler" olarak bilinmelerine rağmen, sonradan istila sırasında kaybettilerinin anısına adlarını "blood elf" olarak değiştirmişlerdir. (Kendi dillerinde Sin'dorei, yani kanın çocukları) Büyüde yetenekli olan bu ırk, Horde tarafından Scourge ile savaşına devam etmektedir.

Goblin: Cataclysm genişleme paketi ile gelecek olan bu yeni ırk, oyuncular tarafından yapı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' büyük istekler üzerine oluşturulmuştur. Madencilikle uğraşan Kezan Trolleri, çıkardığı bazı madenleri ile ayinlerinde kullanıyorlardı. Ancak ansızın bazı troller daha kısa boylu ve kimyagerlikte usta olan Goblinlere dönüşmeye başladılar. Zamanla Goblinler çoğaldı ve Kezan'ı ele geçirerek anavatanları yaptılar. Son zamanlarda ile Alliance tarafından saldırıya uğrayan goblinler, eski dostları Horde tarafından koruma altına alınmıştır.

Sınıflar

Oyunda birisi kahraman olmak üzere 10 adet sınıf bulunmaktadır. Oyuncu kendi beğenisine göre dilediği sınıfta bir karakter oluşturabilir. Oyunun hikayesine bağlı olarak, tüm ırklar altında bu sınıfların hepsinin oynanması mümkün değildir.

Druid: Şekil değişikliğini temel alan bu sınıf, bir çok amaca hizmet eder yani hibriddir. Örneğin ayı biçimine girerek, dayanıklı olabilir ya da ağaç şekline girerek iyileştirme görevini yapabilirler.

Hunter: (Avcı) Uzak mesafeli silahları (yaylar, tüfekler, vb.) etkin bir şekilde kullanabilen avcılar, yakın mesafe dövüşlerinde yeteneksizdirler. Ayrıca bazı hayvanları evcilleştirebilir ve savaş hayvanı olarak kullanabilirler. İzcilikte gelişmişlerdir.

Mage: (Büyücü) Uzak mesafeden büyü yaparak öldürücü etkiye sahiptirler ve alan efektlerinde de gelişmişlerdir, ancak zayıf bir koruma ve cana sahiptirler. Işınlanma ve geçit açma, yiyecek ve su oluşturabilme gibi yetenekleri ön plandadır.

Paladin: Kutsal savaşçılardır ve druidler gibi hibrid bir sınıftır. Özellikle gruplarda ön plana çıkarlar çünkü diğer grup üyelerine yaptığı etkiler çok gelişmiştir.

Priest: (Rahip) İyileştirici özellikle çok gelişmiş olan bir sınıftır. Aynı anda bir çok karakteri iyileştirebilirler. Ayrıca gölge formuna girerek güçlü bir savaşçı da olabilirler.

Rogue: (Hırsız) Özellikle PvP savaşlarında etkin olan bu sınıflar yakın dövüşte gelişmişlerdir. Gizlenebilirler ve silahlarına zehir sürebilirler.

Shaman: (Kam, Şaman) Oyundaki en hibrid sınıftır. Savaşçıdan iyileştiriciye kadar her rolü üstlenebilir. Grup üyelerine yardımcı olmak için totemleri kullanırlar.

Warlock: Şeytani güçleri kullanan warlocklar, kendilerine yardımcı olarak şeytani yaratıkları da çıkartabilirler. Uzun süreli zararlarda gelişmişlerdir. Diğer grup üyelerini çağırma gibi bir çok yetenekleri mevcuttur.

Warrior: (Savaşçı) Yakın dövüş konusunda gelişmişlerdir ve genellikle dikkat çekmede başarılıdırlar. Güçlerinin bir çoğu giydiği zırha bağlıdır.

Death Knight: (Ölüm Şövalyesi) Wrath of the Lich King eklenti paketi ile tanıtı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' bu sınıf, oyunun ilk kahramansal sınıfıdır. Hesabını Wrath of the Lich King'e yükselten oyuncular seviye 55'ten başlayan yeni Death Knight karakterlerini oluşturabilmektedir. Diğer yeni açı\'\'Aa.. çok ayıp\'\' karakterlere göre daha güçlü olan Death Knight karakterleri, ihtiyaç duydukları yetenek puanları, ekipman ve parayı seviye 58'e kadar "Eastern Plaguelands: The Scarlet Enclave" adı verilen özel bir bölgedeki görevleri yaptıktan sonra elde edebilmektedirler. Hem Alliance hem de Horde altındaki tüm ırklarda Death Knight sınıfı karakter açılabilir.

Paladin sınıfı gibi yakın dövüşte gelişmiş olan Death Knightlar, mana, energy, rage gibi savaş kaynak sistemleri yerine "rune" adı verilen özel bir sistem kullanmaktadır. Bunun yanında rune kullanıldıkça sahip olunan "runic power" etkisi belirli yeteneklerde harcanmak üzere kullanılabilmektedir.


World of Warcraft (WoW) World_of_warcraft_mosaic
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
nadyablack
Moderatör
nadyablack

Mesaj Sayısı : 30
Kayıt tarihi : 18/08/10

World of Warcraft (WoW) Empty
MesajKonu: Geri: World of Warcraft (WoW)   World of Warcraft (WoW) Icon_minitimeCuma Ağus. 20, 2010 5:55 pm

Baya geniş olmus canım emeğine sağlık Very Happy
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
goldenfang
Plüton
goldenfang

İsim : Goldenfang
Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 19/08/10
Yaş : 28
Nerden : İzmir

World of Warcraft (WoW) Empty
MesajKonu: Geri: World of Warcraft (WoW)   World of Warcraft (WoW) Icon_minitimeCuma Ağus. 20, 2010 5:57 pm

Sağol canım her türlü içeriğini vermeye çalıştım yüzeysel olarak Very Happy
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Lenny
Admin
Lenny

İsim : Fatih
Mesaj Sayısı : 81
Kayıt tarihi : 16/08/10
Yaş : 26
Nerden : İzMir

World of Warcraft (WoW) Empty
MesajKonu: Geri: World of Warcraft (WoW)   World of Warcraft (WoW) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 21, 2010 2:14 pm

Ya en oynamak istediğim oyunlardan biri ama bi bi oyunu oynamadım valla bikere dota oynamıştım ama çözersem çok iyi bi oyuna benziyo hakketen Very Happy

_________________
World of Warcraft (WoW) 6ixizl

World of Warcraft (WoW) 30iz191
World of Warcraft (WoW) 2z4dz55[size=20pt] Y N G [/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://yeninesilgenclik.yetkinforum.com
goldenfang
Plüton
goldenfang

İsim : Goldenfang
Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 19/08/10
Yaş : 28
Nerden : İzmir

World of Warcraft (WoW) Empty
MesajKonu: Geri: World of Warcraft (WoW)   World of Warcraft (WoW) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 21, 2010 2:56 pm

Dota sıfır kalıyo ya bunda çözme gibi bi durum yok 1 bilemedin 2 ay eziklik yapılır ilk başlayan herkes tarafından sonra alışılır Very Happy
Benim account orjinal olduğu için aşmış bu işe kendini veren adamlar oynuyo o yüzden 2-2 buçuk ay ezik gezdim Very Happy
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Lenny
Admin
Lenny

İsim : Fatih
Mesaj Sayısı : 81
Kayıt tarihi : 16/08/10
Yaş : 26
Nerden : İzMir

World of Warcraft (WoW) Empty
MesajKonu: Geri: World of Warcraft (WoW)   World of Warcraft (WoW) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 21, 2010 8:50 pm

Yani eziklik oluyo pat diye manyak olmıyosun

_________________
World of Warcraft (WoW) 6ixizl

World of Warcraft (WoW) 30iz191
World of Warcraft (WoW) 2z4dz55[size=20pt] Y N G [/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://yeninesilgenclik.yetkinforum.com
goldenfang
Plüton
goldenfang

İsim : Goldenfang
Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 19/08/10
Yaş : 28
Nerden : İzmir

World of Warcraft (WoW) Empty
MesajKonu: Geri: World of Warcraft (WoW)   World of Warcraft (WoW) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 21, 2010 8:55 pm

olunmaz zaten ya sonuçta yüzlerce şey var öğrenilmesi gereken
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
World of Warcraft (WoW)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Yeni Nesil Gençlik :: Teknoloji :: Bilgisayar ve Konsol Oyunları-
Buraya geçin: